آینده شغلی روانشناسی بالینی-بازار کار روانشناسی بالینی

آینده شغلی روانشناسی بالینی

روانشناسی، دانش کاربردی مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی بر طبق یافته‌های علمی و تحقیق شده است. رفتار مجموعی از فعالیت‌ها و اعمالی می باشد که قابل مشاهده و قابل اندازه گیری است، مثل حرف زدن و راه رفتن. برعکس فرایندهای ذهنی مجموعی از اعمال و فرایند‌هایی است که به شکل مستقیم قابل دیدن و درک کردن نمی باشد و نمود آنها را می‌توان در رفتار و دیگر فرایند‌ها دید، مثل تفکر و یا هیجان و ترس.

يكي از اصلی ترین و محبوب ترین گرايش هاي روان شناسي، رشته روان شناسي باليني است. این رشته با کاربرد اصول روان شناختی در امر تشخیص و درمان مشکلات عاطفی و رفتاری در ارتباط است. همانند بیماری روانی، بزهکاری نوجوانان، رفتار جرم‌آفرین، اعتیاد دارویی، عقب‌ماندگی ذهنی، کشمکش‌های زناشویی و خانوادگی، و سایر مشکلات خفیف سازگاری.
روان شناسي باليني دارای نقش‌های شش‌گانه ای می باشد از قبیل: ارزیابی و تشخیص، مداخله و درمان، مشاوره، آموزش و نظارت بر کار روان‌درمان گرها، پژوهش و مدیریت.

تعداد کثیری از روانشناسان در این رشته مشغول به کار هستند. روان‌شناسان بالینی می‌توانند در بیمارستان‌های روانی، دادگاه‌های کودکان یا سازمان‌های نظارت بر بزهکاران، درمانگاه‌های بهداشت روانی، نهادهای ویژه با روان‌پزشکی، در ارتباط باشند. 

فرصت هاي شغلي روان شناسي باليني

 • احداث کلینیک مشاوره
  روانشناس باليني بعد از فراهم آوردن شرايط لازم (مثل 800 ساعت کارآموزي در مراکز داراي مجوز رسمي، تاييديه از اساتيد رشته و ...) و اخذ مجوز از سازمان نظام روانشناسي، قادر به تأسيس کلينيک مشاوره می باشد.

 • کار در مراکز دولتی
  به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي مثل بهزيستي، شهرداري، نيروي انتظامي، سازمان زندان هاف کانون اصلاح و تربيت و ... می توانند مشغول به کار شوند.

 • کار بعنوان مدرس
  این روانشناسان می توانند در واحدهاي کوچک دانشگاه آزاد و يا دوره هاي فراگير و يا مؤسسات آموزش عالي آزاد به عنوان مدرس مشغول به فعالیت شوند.

 • کار بعنوان دبیر
  روانشناسان بالینی قادر می باسند در آموزش و پرورش به عنوان دبير درس روان شناسي و يا به عنوان مشاور مدرسه به راهنمايي و مشاوره دانش آموزان يا اولياء بپردازند.

 • تأسیس مهد کودک
  با دریافت مجوز از سازمان بهزيستي می توانند به تأسيس مهد کودک اقدام کنند.

 • تأسیس سرای سالمندان
  با دریافت مجوز از سازمان بهزيستي می توانند به تأسيس سراي سالمندان اقدام نمايند.

 • کار به عنوان روانشناس
  در کلينيک هاي درمان اعتياد به عنوان روانشناس مشغول به کار شوند.

 • کار بعنوان مشاور
  در کلينيک ها و مراكز مشاوره اي به کارهاي درماني بپردازد.

 • کار در کلینیک های روانپزشکی


تعداد واحد‌هاي درسي در مقطع کارشناسي

دانشجويان رشته روان‌شناسي می بایست ۷۲ واحد دروس پايه، ۳۶ واحد دروس تخصصي، ۱۰ واحد دروس اختياري و ۲۰ واحد دروس عمومي را بگذرانند که در مجموع ۱۳۸ واحد را شامل می شود که مجموعه ای از 68 درس می باشد. 

اگر مایل به ادامه تحصیل در رشته روانشناسی بالینی دارید در ابتدا بايد رياضي خوبي داشته و به خصوص در آمار قوي باشد. چراکه آمار يکي از سنگ بناهاي روانشناسي می باشد. و در وهله دوم، شما می بایست نسبت به پیرامون خود و جامعه ديد عميقي داشته‌ باشید تا بتواند ظرافت هاي رفتاري افراد را درک نموده و در نهايت به ويژگي هاي رواني افراد پي ببرد. 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید