چه دارویی اشتها را زیاد میکند-داروی اشتها آور

چه دارویی اشتها را زیاد میکند

کاهش اشتها معضلی است که باعث لاغری‌های ناخواسته در فرد می شود. کم کردن وزنی که به ویژه در افراد سالمند، موجب پیدایش عواقب منفی می شود. داروهای افزایش‌دهنده اشتها، انواع متنوعی دارند که از کاهش ناگهانی وزن از بین رفتن بافت‌های ماهیچه‌ای در کودکان، بزرگسالان و اشخاصی که از بیماری‌هایی مثل ایدز و سرطان رنج می‌برند جلوگیری می کند.

بی‌اشتهایی و کم‌اشتهایی مسئله ایست که امکان دارد در هر سنی و با هر وضعیتی به سراغ شما بیاید. اغلب والدین از بی‌اشتهایی کودکانشان شکایت دارند و حتی بعضی از مواقع بزرگسالان در اثر مشکلات گوارشی و یا عصبی بی‌اشتها می‌شوند. این مسئله حتی قادر می باشد به کم‌خونی، ضعف، مشکلات هضم، کاهش وزن شدید و یا بیماری‌های دیگر منجر گردد.

از دست دادن اشتهای اشخاص امکان دارد علل متنوعی از قبیل فیزیکی، احساسی و اجتماعی داشته باشد.

اما مهمترین علل از دست دادن اشتها موارد زیر می باشد:

 • تغییرات حسی: با افزایش سن و پیری تغییراتی در حواس انسان به وجود می آید. به طور مثال حس چشایی در اغلب افراد سالمند ضعیف می‌گردد به همین خاطر دیگر از طعم غذاها مثل گذشته لذت نمی برند.

 • اختلالات گوارشی: بیماران دچار اختلالاتی مثل کرون یا ضعف دستگاه گوارش امکان دارد اشتهای خود نسبت به غذا را از دست بدهند.

 • بیماری‌: افراد مبتلا به بیماری‌های سخت مثل سرطان و ایدز دچار بی‌اشتهایی می شوند.
 • عوارض جانبی داروها: اثر جانبی برخی داروها مثل داروهای شیمی‌درمانی موجب کم اشتهایی می گردد.

 • استرس و فشارهای هیجانی: استرس های ناشی از مواردی مثل امتحان، مصاحبه‌های شغلی، انجام سخنرانی عمومی، اجرای برنامه‌های هنری، مسابقات ورزشی در بعضی افراد میل به غذا را از بین می برد.

 • افسردگی و اختلالات روانی دیگر

 • انزوای اجتماعی: به طور مثال بی‌اشتهایی در اغلب سالمندان به خاطر تنها بودن آنها می باشد.

داروهای درمان بی‌اشتهایی و کم‌اشتهایی

این داروها شامل طیف گوناگونی از آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضد تهوع تا داروهای ضدافسردگی و هورمون‌های مصنوعی می‌شوند.

انواع آن:

 1. قرص و شربت اشتها آور
  زمانی که بی‌اشتهایی به وسیله رژیم غذایی درمان پذیر نباشد بهترین و کم‌عوارض‌ترین داروی مناسب برای درمان آن استفاده از محرک‌های اشتها می باشد.

 2. ویتامین‌ها و مکمل‌های اشتها آور
  اخذ مقادیر مناسب و کافی از ویتامین‌ها در رژیم غذایی به شما در تنظیم اشتهای خود کمک می‌رساند بنابراین متخصصان تغذیه از مکمل‌ها و ویتامین‌های لازم نیز جهت درمان کم‌اشتهایی و بی‌اشتهایی بهره می جویند. به طور مثال کمبود فولیک اسید یا فولات و ویتامین K موجب بروز کم‌اشتهایی میگردد که متخصص با تجویز آن این کمبود و مشکل بی اشتهایی را برطرف می سازد.
 3. گیاهان دارویی اشتها آور
  این گیاهان با تأثیر بر سیستم گوارش موجب بهبود نفخ معده، گوارش، ترشح اسید معده، ترش کردن معده، حالت تهوع و استفراغ و اسهال می‌گردند که همین امر باعث از بین رفتن کم اشتهایی می شود.
  برخی از این گیاهان ریحان، بابونه، فلفل تند، گشنیز، گیاه دندلیون، زنجبیل، عناع، پونه کوهی، پاپایا، زعفران، آویشن هستند.
امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید