آدرس و شماره تلفن بیمارستان امیر اعلم در تهران - مجتمع بیمارستانی تخصصی و فوق تخصصی امیر اعلم

آدرس و شماره تلفن بیمارستان امیر اعلم در تهران

تاريخچه 

مجتمع بیمارستانی امیراعلم جزو کهن ترین بیمارستانهای آموزشی تهران به شمار می آید و در سال 1325هجری قمری با تلاش مرحوم دکتر امیراعلم با هدف تاسیس زایشگاه و تربیت پرستار و ماما راه اندازی شد. نام این بیمارستان در ابتدا نسوان بود و تا سال 1319 هجری شمسی زیر گروه موسسات تابعه کل مملکتی و بعد از آن هم جزو  وزارت بهداری بود. در سال 1322 هجری شمسی، بخش و درمانگاه بیمارستان زنان این بیمارستان به مکان فعلی که درحال حاضر در خیابان انقلاب مستقر است انتقال یافت و جایگزین آن بخشهای گوش ، حلق و بینی ، چشم پزشکی ، اطفـال و دندانپزشکی شد. پس از گذشت چند ماه یعنی در سال 1323 شمسی با تایید شورای دانشگــــــاه و برای قدردانی از خدمات ارزشمند بهداشتی و فرهنگی بنیانگذار آن، نام این بیمارستان به "مجتمع بیمارستانی امیراعلم" تغییر یافت.

چگونگی برپایی مریضخانه نسوان

زمانی که دکتر امیراعلم در سال 1294 هجری شمسی ضرورت برپایی بیمارستان نسوان را به وزارت معارف یاد آور شد به توصیه وزیر معارف آن زمان و تایید هیات دولت یکی از عمارات دولتی برای این امر اختصاص یافت. در آن هنگام بنا به دلایلی استخدام قابله اروپائی امکان پذیر نشد. مادام فراسکینار که از مدرک دیپلم قابلگی از اروپا برخوردار بود و در تهران زندگی می کرد برای اداره درمانگاه و آموزش، با چند تن از محصلین قابلگی قـــرارداد دو ساله بستند و بعد از آن هم این قرار داد  یک دوره دیگر دو ساله تمدید شد و مادام فراسکینار به طور رسمی به سمت طبیبه مریضخانه درآمد و آموزش و تعلیم محصلین را عهده دار شد. وزارت معارف نیز در سال 1295 هجری شمسی پیشنهادی به دولت داد و ضرورت تاسیس یک زایشگاه را شرح داد و  در همان سال مریضخانه همراه با مراسمی در مجلس افتتاح شد. در سال 1297 هجری شمسی مصادف با اول محرم 1337 این بیمارستان به طور رسمی با هفت تختخواب با ریاســـــت دکتر علیرضا بهرامی فعالیت خود را آغاز نمود.

دکتر بهرامی تا سال 1305 رئیس این بیمارستان بودند و در طول خدمت خود بخش های طبی، جراحی، قابلگی، مطب عمومی و بعد از آن هم بخش بیماریهای اطفال را در آن راه انداری نمودند.

بیمارستان امیر اعلم

این بیمارستان  تا سال 1319 جزو توابع وزارت بهداری بود که در این سال به دانشکده پزشکی انتقال یافت و به نام بیمارستان زنان رسمیت یافت  که پس از گذشت سه سال این بیمارستان به مکانی دیگر انتقال یافت و بخش چشم پزشکی و بیماریهای گوش، حلق و بینی جایگزین آن شدند. پس از گذشت چند ماه در سال 1323 هجری شمسی با تایید شورای دانشگاه در مراسمی برای قدردانی از خدمات بهداشتی فرهنگی مرحوم دکتر امیراعلم، نام این مریضخانه را به نام مجتمع بیمارستانی امیراعلم تغییر دادند.

Image result for ‫بیمارستان امیراعلم‬‎

آدرس و شماره تلفن بیمارستان امیر اعلم در تهران

آدرس : خيابان انقلاب - ابتدای خیابان سعدي شمالي

☎️تلفن :5 - 66708103  -  9 - 66706106

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید