آدرس و شماره تلفن بیمارستان امام خمینی در تهران - بزرگترین بیمارستان دولتی آموزشی و درمانی ایران

آدرس و شماره تلفن بیمارستان امام خمینی در تهران

خلاصه ای از تاریخچه بیمارستان امام خمینی تهران

تاريخچه بیمارستان امام خمینی را نمی توان به سادگی و به اختصار شرح داد چه بسا که کتابي تحت همين عنوان در گذشته، به چاپ رسیده است ولی در این مقاله سعی نمودیم توضیحاتی در باب حوصله شما خواننده عزيز برای آشنايي بیشتر با اين مرکز درمانی به اختصار شرح دهیم. امیدواریم محتوای این مقاله برای شما سودمند باشد.

در سال 1297 مدرسه طب از مجموعه دارالفنون جدا شد و دکتر لقمان الدوله ادهم به ریاست آن درآمد. بعد از آن به علت تغییر در بعضی از مقررات و آئین نامه ها و وضع قوانین جدید، دوباره طب و طبابت پر رنگ شد و تعداد دانشجویان پزشکی بیشتر شد.

به علت آنکه بیمارستانهای تهران برای تعلیم مباحث بالینی دانشجویان و جواب دهی به بیماران کافی نبود و همچنین مدرسه طب قادر نبود مسئولیت های خود را آن طور که باید انجام دهد در نتیجه هیئت دولت آن زمان در 23 بهمن ماه 1306 برآن شد بیمارستان پانصد تختخوابی (پهلوی سابق و امام خمینی(ره) فعلی) را تاسیس نماید. به همین خاطر پنجاه هزار تومان در سال 1307 به بودجه اداره صحیه کل اضافه شد و قرار شد در سالهای آتی هم معادل همین مبلغ برای تکمیل و برپایی آن در بودجه دولت در نظر گرفته شود.

در سال 1308 زمینی به مساحت دویست و سی و پنج هزار و پانصدو نوزده متر مربع به مبلغ دوازده هزار و هشتصد و هشتاد تومان از زمین های منطقه جمشید آباد از فیروز میرزا فرمانفرما برای تاسیس بیمارستان خریداری شد.بعد از آن اداره صحیه و وزارت دارائی شروع به ساخت بیمارستاني که در در آن موقع  نامش پانصد تختخوابی بود کردند. برای دست یابی هر چه سریع تر به هدف خویش در تاریخ 15 اردیبهشت 1308 نخستین مناقصه ساخت بیمارستان انتشار یافت اما به علل نامعلومی تا سال 1315 فعالیت خاصی برای ساخت بیمارستان انجام نگرفت تا اینکه با آقای مهندس ارنست کپ آلمانی قراردادی برای طراحی نقشه های ساختمان طی سه قرارداد بسته شد.

  • قرارداد تهیه نقشه و نظارت فنی
  • قرار داد ساخت بیمارستان با شرکت آلمانی
  • قرارداد واگذاری تاسیسات شرکت

بعد از عقد قرارداد، اول قرار بود که بیمارستان طی مدت 2 سال به بهره برداری برسد و  صحه کل مملکتی آن را مدیریت کند ولی به خاطر عدم توانایی شرکت مهندسی آلمانی در اجرای پروژه، آغاز جنگ جهانی دوم و راه انداری دانشکده پزشکی و پیوستن بیمارستانهای تهران به آن، این کار ناتمام ماند.

با آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1320 و آمدن قوای متفقین به داخل ایران، کار ساخت بیمارستان دیگر انجام نشد و بیمارستان تا سال 1325در تصرف نیروهای متفقین بود. در سال 1327 رئیس دانشگاه آن زمان با اخذ کمک مالی از دولت جهت کامل کردن ساخت بیمارستان دست به کار شد. از تاریخ دقیق تاسیس بیمارستان، اخبار کامل و صحیحی وجود ندارد. مع الوصف بر اساس شواهدی که در دست است از روزهای پایانی سال 1325 تا سال 1327 به مرور بخش های بیمارستانی از دیگر بیمارستانها به این محل انتقال یافت و یا بخش های جدید به آن اضافه شد. بخش های جراحی عمومی و داخلی، نخستین بخش هایی بودند که در مهر و آبان ماه 1325 از بیمارستان وزیری به این بیمارستان منتقل شد و می توان گفت در واقع از این تاریخ، بیمارستان به طور رسمی کار خود را شروع کرد.

تاريخ افتتاح ديگر ساختمانهاي مجتمع به شرح ذيل مي باشد:

يمارستان وليـ‏عـصر(عج) : 1354

انستيتو کانسـر : 1334

مجتمع درمانگاهها و اورژانس : 1352

مرکز تصوير برداري : 1375

Related image

آدرس و شماره تلفن بیمارستان امام خمینی در تهران

آدرس:تهران، انتهای بلوار کشاورز خیابان دکتر قریب؛ مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره)

☎️تلفن: 61190 - 021

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید